INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Salomon Paludius  

 
 
koniec XVI w. - ok. poł. XVII w.
Biogram został opublikowany w 1980 r. w XXV tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Paludius Salomon (1. poł. XVII w.), pedagog i minister ariański. Pochodził zapewne z protestanckiego miasta Brzeg we wschodniej części Dolnego Śląska, z rodziny o nazwisku Drecher. Był synem ministra ariańskiego w Milanowie (pow. lubelski) – Henryka, lecz młodość spędził na Śląsku (może uczył się w gimnazjum brzeskim), skąd w r. 1611 sprowadzono go do Rakowa. Po nauce w tamtejszej szkole został w r. 1616 mianowany rektorem szkoły ariańskiej w Hoszczy na Wołyniu (podlegali mu trzej nauczyciele). W r. 1620 powrócił do szkoły rakowskiej jako alumn teologii, a w r. 1623 wstąpił w służbę ariańskiego szlachcica z Prus Królewskich Jana Arciszewskiego, zapewne w charakterze kaznodziei domowego. W r. 1625 został oficjalnie ministrem. Zajmował wtedy stanowisko kaznodziei u Arciszewskich w Buszkowach pod Gdańskiem. T. r. przeszedł P. do pozostających pod opieką Krzysztofa Morsztyna juniora (zob.) zborów w Raciborsku i Pawlikowicach koło Wieliczki. Tam w l. 1631–5 starał się o nawrócenie P-a na katolicyzm bernardyn, ks. Jan Wolan, kapelan w Dobczycach. Obaj duchowni dyskutowali ze sobą w Pawlikowicach, a w liście «ad Palladium (!) ministrum» z 8 VI 1634 skarżył się Wolan na jego «gębę wyuzdaną». Po śmierci Jana Crella (1636) sprowadzono P-a znów do Rakowa. Został tam ministrem rakowskim oraz scholarchą i nauczycielem szkoły. W styczniu 1638 uczniowie spacerujący pod jego opieką obrzucili kamieniami krzyż, co stało się pośrednim powodem likwidacji rakowskiego ośrodka ariańskiego. Samego P-a oskarżono jako właściwego sprawcę wykroczenia. Na sąd sejmowy nie stawił się i został skazany zaocznie na banicję. Nie wiadomo, co z nim się potem stało, czy szybko zmarł, czy wyjechał za granicę, czy też ukrył się w kraju.

Bratem P-a był Henryk, minister pomocniczy w Hoszczy (1613).

 

Chmaj L., Bracia polscy, W. 1957; tenże, Samuel Przypkowski, Kr. 1927; Krasiński W., Zarys dziejów powstania i rozrostu reformacji w Polsce, W. 1905 II 232, 239, 240; Kurdybacha Ł., Z dziejów pedagogiki ariańskiej, W. 1958; Raków ognisko arianizmu, Pod red. S. Cynarskiego, Kr. 1968; Studia nad arianizmem, W. 1959; Szczotka S., Synody arian polskich, „Reform. w Pol.” T. 7–8: 1936; Tazbir J., Antytrynitaryzm w Gdańsku i okolicach, „Odr. i Reform. w Pol.” T. 21: 1976 s. 65; tenże, Arianie i katolicy, W. 1971; – Bock, Historia antitrinitariorum, I; Étudiants tchèques aux écoles protestantes de l’Europe occidentale à la fin du 16e et au début du 17e siècle, Ed. F. Hrubý, Brno 1970; Lubieniecki S., Historia reformationis Polonicae, W. 1971; Pistorius S., Sacra epigrammata, Octernio XVI, [Raków ok. 1636]; Wolan J., Scripta… do Jana Stoińskiego, także do pana Palladiusza tejże professyjej predykanta i do Krzysztofa Morsztyna…, Kr. 1641; – „Bibl. Warsz.” 1855 t. 4 s. 378; – B. Czart.: rkp. 1403 s. 122 (autograf P-a); – Informacje Jana Kwaka z Opola.

Wacław Urban

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 

Postaci powiązane

 

Szymon Pistorius

ok. 1568 - po 1638 poeta ariański
 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 
 
 

Andrzej Bobola h. Leliwa

ok. 1591 - 1657-05-16
święty
 
więcej  

Postaci z tego okresu

 

w ipsb

 
 

Gabriel Ochocki młodszy

1 poł. XVII w. - 1682-07-22
burmistrz Krakowa
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.